psychoterapia tańcem i ruchem

Czym jest psychoterapia tańcem i ruchem DMT?

Psychoterapia Tańcem i Ruchem, znana jako DMT/DMP- Dance Movement Therapy/ Psychotherapy  to nurt psychoterapeutyczny uwzględniający ciało i jego ruch.

Dla kogo jest psychoterapia tańcem i ruchem DMT?

Dla wszystkich niezależnie od wieku, płci oraz poziomu sprawności. 

Czy trzeba mieć umiejętności taneczne aby korzystać z tej formy psychoterapii?

Nie trzeba. Z psychoterapii tańcem i ruchem DMT mogą korzystać zarówno osoby z doświadczeniem tanecznym jak i bez.

Czy mogę korzystać z psychoterapii tańcem i ruchem DMT jeśli mam ograniczenia ruchowe?

Możesz, praca odbywa się z ciałem takim jakie jest, wykorzystując dostępne zasoby. Osoby z ograniczeniami ruchowymi wykorzystują dostępny im potencjał ruchowy i czuciowy.

Czy na sesjach trzeba tańczyć?

Nie trzeba. Taniec w nazwie tego nurtu psychoterapeutycznego istnieje ze względu na  jego historyczne powiązania z tą formą sztuki. 

Terapia tańcem i ruchem DMT wywodzi się z połączenia idei tańca współczesnego z teorią psychoterapii i nadal ewoluuje. Początkowo bardziej zbliżona do tańca i praktykowana przez tancerki_rzy, z czasem uległa metamorfozie tak i została uznana za nurt psychoterapeutyczny.

Kim są psychoterapeutki_ci DMT?

Psychoterapeuci DMT to obecnie  najczęściej osoby z wykształceniem psychologicznym, medycznym lub innym humanistycznym które ukończyły czteroletnie specjalistyczne szkolenie kierunkowe, kilkaset godzin praktyki klinicznej, superwizji oraz doświadczenie własnej psychoterapii. 

Nazwę „terapia tańcem i ruchem” jednak pozostawiono zarówno ze względów historycznych, jak i po to, by odróżnić DMT od pracy z ciałem, w której nie korzysta się z ruchu jako sztuki.

Jak wyglądają sesje DMT?

Taniec jest pojmowany pojmowany tutaj bardzo szeroko – jako ruch, odczucia cielesne również w bezruchu, cieleśnie odczuwane emocje, gesty, ruch improwizowany obrazujący coś konkretnego, ruch sam dla siebie, możliwości jest tyle, ile osób.

Jakie są metody terapii tańcem i ruchem DMT?

Powszechnie stosowanymi  metodami DMT są między innymi

  • analiza ruchu Labana
  • profil ruchowy Kerstenberg
  • metafora ruchowa
  • improwizacja taneczna
  • Ruch Autentyczny 

Stosuje się je żeby wzmocnić i pogłębić doświadczenie poruszania, ułatwiać poszukiwanie ich osobistego i/lub kolektywnego znaczenia, oraz umożliwiać zmianę na poziomie ciała i psychiki. Więcej o poszczególnych metodach znajdziesz na stronie www.instytutdmt.pl.

Czy podczas terapii tańcem i ruchem DMT również rozmawiam w psychoterapeutką_tą?

Tak, rozmowa, milczenie, taniec, ruch czy bezruch mają równorzędne znaczenie i jest na nie miejsce w psychoterapii DMT. Istotny jest proces uwiadamiania sobie tego, co w ciele, jego odczuciach, (bez)ruchu,  często poszukiwania znaczenia tego, czasem zmiany. W praktyce mówienie i jakaś forma ruchu współistnieją podczas sesji, a czasami większość czasu pojedynczej sesji zdominowana jest przez jedno lub drugie.

Jak w praktyce wygląda sesja terapeutyczna w nurcie psychoterapii DMT?

Sesje terapeutyczne w nurcie psychoterapii tańcem i ruchem mogą wyglądać różnie, w zależności między innymi od gotowości osoby w terapii do podejmowania konkretnych aktywności, czy to ruchowych, czy mówienia.

Zazwyczaj sesja terapeutyczna rozpoczyna się od rozmowy, następnie Terapeutka_ta kierując się najwyższym dobrem klientki_ta proponuje sposób pracy zgodny z jej_go potrzebami dostosowując szczególne metody psychoterapii tańcem i ruchem np. ruch prowadzony, improwizacja, Ruch Autentyczny, rysunek.

Często, zwłaszcza w początkowych stadiach terapii osoby w terapii uczą się rozpoznawać swoje cielesne doznania pozostając w bezruchu, leżąc lub siedząc z oczami otwartymi lub zamkniętymi. Równie często na początku terapii całe sesje upływają na rozmowie z elementami kierowania uwagi na ciało. Oba te warianty są normalną i rozpowszechnioną formą pracy w procesie psychoterapeutycznym DMT.

Przykład pracy terapeutycznej DMT w oparciu o Ruch Autentyczny

Ruch Autentyczny  (i Psychoterapia Tańcem i Ruchem) opierają się na uważnej, ucieleśnionej i świadomej obecności dwóch osób: klientki_ta i psychoterapeutki_ty podczas której odkrywane są historie zapisane w ciele, oraz wzorce  ruchowe i psychiczne.

Bycie widzianą_nym w cielesności, w ruchu, i wzmacnianie widzenia siebie w pełni odczuć, myśli, emocji, obrazów umożliwia zdrowienie i rozwój. Dzieje się to poprzez stwarzanie i kultywowanie nieoceniającej, życzliwej i czułej samoświadomości. 

Ruch Autentyczny opiera się na relacji pomiędzy poruszającą_cym się, a świadkinią_kiem i jest to proces umożliwiający ruch „z wewnątrz”. 

Podstawowa forma jest prosta: poruszasz się z zamkniętymi oczami, zwracając uwagę na to, czego doświadczasz bez obecności świata wizualnego. Czekasz na zauważenie, i ruch (lub bezruch), powstający z wewnętrznych impulsów pojawiających się w danej chwili. Następnie eksplorujesz te impulsy- obrazy, wspomnienia, myśli, uczucia lub doznania, i podążasz za swoim ruchem. Lub, pozostając w bezruchu, obserwujesz swoje doznania cielesne i mentalne.

Ja jestem świadkinią, która widzi jak się poruszasz: czekam na Twój ruch z czystą uwagą, i nieoceniającą świadomością chwili obecnej. Świadkując Ci, jednocześnie świadkuję swoim własnym, wyłaniających się chwila po chwili doświadczeniom.   Oprócz zauważania i towarzyszenia Twojemu ruchowi, zauważam także własne procesy: obrazy, nawyki, skojarzenia które powstają w sytuacji świadkowania Tobie. Oddzielam swoje osobiste doświadczenia i projekcje od wspierającego współodczuwania.

Po zakończonym ruchu mówisz, uważnie dobierając słowa o tym czego doświadczałaś_łeś w ruchu. Następnie ja również werbalnie dzielę się swoim doświadczeniem widzenia Ciebie, z szacunkiem dla Twojego procesu poruszania się.

Relacja jaka powstaje podczas poruszania się i świadkowania wspiera  Twój proces powstawania akceptującego i współczującego „wewnętrznego świadka/świadkini”. Bycie widzianą_nym bez zastrzeżeń i z czułością może stwarzać przestrzeń na wypełnianie deficytu powstałego na wcześniejszych etapach życia oraz sprzyjać procesom zdrowienia.